2018-2019 Mimarlık Bölümü Oryantasyon Programı

ORYANTASYON PROGRAMI

Eskişehir Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü, 2018-2019 eğitim öğretim yılında 1. sınıf öğrencilerine yönelik bir oryantasyon programı düzenledi. Koordinatörlüğünü Dr. Öğretim Üyesi Betül Gelengül EKİMCİ’nin üstlendiği oryantasyon programı 26-27 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşti. Programın amacı öğrencilerin hem üniversiteyi hem de şehri tanıtırken bir yandan da çevrelerini “mimar” gözüyle incelemeye ve değerlendirmeye başlamalarını sağlamaktı.

Bölümümüze yeni katılan birinci sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilen programda 90 öğrenci yer aldı.  26 Ekim Çarşamba günü başlayan programın ilk etkinliği olarak Eskişehir Mimarlar Odası başkanı Serdar Çavdar üniversitemizi ziyarete gelerek öğrencilere Mimarlar Odası hakkında bilgi verdi. Çavdar aynı zamanda mimarlık eğitimi, mezuniyet sonrası mimarlık ve mimarlarla beraber çalışan diğer meslek grupları hakkında da karşılıklı tartışmaya dayalı bir sohbet ortamı oluşturarak öğrencilerin oryantasyon programına keyifli başlamalarını sağladı.

Programın ikinci gününde öğrencilerle sabah buluşuldu ve gezi etkinliğine başlandı. Saat 9:30’da Anadolu Üniversitesi Yunus Emre kampüsünde toplanıldı. Öğrenciler, araştırma görevlileri Melih Kamaoğlu, Aysu Oryaşın ve Tuna Torun eşliğinde Yunus Emre kampüsünü tanıdılar ve bu kampüsün imkanları hakkında bilgilendirildiler. Öğrenci Merkezi ile başlayan gezi, öğrenci kulüpleri tanıtıldıktan sonra kütüphanenin görevlilerce tanıtımıyla devam etti. Kampüs içinde kısa bir tur atıldıktan sonra Mimarlık ve Tasarım Fakültesi önünde sabah gezisi sona erdi ve öğrenciler saat 13:00’da Odunpazarı’nda toplanmak üzere serbest zamana ayrıldılar.

Öğleden sonra Odunpazarı Atlıhan önünde toplanan öğrenciler, araştırma görevlileri Serkan Hatıpoğlu, Fatma Kolsal, Özge Güven Ulusoy ve Deniz Yeşiltepe eşliğinde Odunpazarı’nı gezerek ve deneyimleyerek Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin bulunduğu Bademlik Kampüsüne vardılar. Burada iki üniversitenin mimarlık bölümü öğrencileri bir araya gelme fırsatı buldu. ESOGÜ mimarlık öğrencileri ESTÜ Mimarlık ogrencileri ile tanıştıktan sonra “Kayıt-sız” kulübü ve Bademlik Tasarım Festivali etkinlikleri hakkinda bilgi verdiler. Gezi boyunca öğrencilerden gördükleri ve keşfettikleri yerler boyunca fotoğraf çekmeleri istendi. Çektikleri bu fotoğrafların içinden seçtiklerinin baskıya alınıp İki Eylül Kampüsü Mimarlık Bölümü binasında sergileneceği bilgisi verildi.

Oryantasyon programının son etkinliği olan fotoğraf sergisi ve kapanış kokteyli, 27 Ekim Perşembe günü Mimarlık Bölümü binasının giriş katında gerçekleşti. Kokteylin organizasyonu araştırma görevlileri Müge Öz Döşer, Gülşen Akın Güler, Gamze Şensoy ve Okan Şimşek tarafından yapıldı. Tüm öğrenciler çektikleri fotoğraflardan birer adet seçerek sergilenmek üzere teslim etti. Fotoğraflar sergi alanına asıldıktan sonra yiyecek ve içecekler eşliğinde kokteyl etkinliği başladı. Kokteyl sonrasında oryantasyon programını düzenleyen Dr. Öğretim Üyesi Betül Gelengül Ekimci’nin kapanış konuşmasıyla beraber program sona erdi.

Anadolu Üniversitesi’nin ikiye bölünmesiyle birlikte Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin Eskişehir Teknik Üniversitesi bünyesinde yürüttüğü ilk oryantasyon programının başarıyla sonlandığı düşünülmektedir. Öğretim elemanları ve öğrenciler programdan memnun kalmıştır.

Detaylar İçin Tıklayınız.